Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

0

Bebek odasını hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir sürü detay var, bebek yatağı nasıl olmalı, duvarlar ne renk olmalı, nasıl bir halı tercih etmeliyiz, aydınlatma nasıl olmalı, bebek odası takımları, bebek yatağı, uyku seti gibi…

Bebeğin sağlığı için bu odanın iyi düşünülerek hazırlanmış bir oda olması gerekli. Bu yazıda bebek odası hazırlarken dikkat etmen gereken tüm detayları bulabilirsin.

Oda
Bebek odasına karar verirken; evin güneş alan, ses yalıtımı olan ve annenin odasına yakın konumda olan odayı tercih etmelisin.

Zemin
Kullanacağın halı toz tutmamalı ve mikrop barındırmamalı, bu nedenle makinede yıkanabilen halılardan tercih edebilirsin.

Makinada yıkanabiliyor olması sizin için bir avantaj.

Duvarlar
Duvarlar onun gözlerini yormayacak ve ışığı direkt yansıtmayacak özellikte, pastel tonlarında olmalı. Özellikle beyaz rengi çocuk odasında tercih etmemelisin, çünkü beyaz ışığı çok sert yansıtır ve gelişmekte olan görme duyularını olumsuz yönde etkileyebilir.

Mobilya
Bebek odası takımı satın almak yerine, birbirine uyumlu mobilyalar satın almayı tercih edebilirsin. Hem daha kullanışlı olur, hemde gerçek anlamda senin tasarladığın bir oda olur.

Bebek odası yerine, anne bebek odası tasarlamak çok daha kullanışlı olacaktır.

Bebek Karyolası
Park yataklarının estetik yoksunu görüntüsünü sevmeyen biriyseniz, size ahşap karyola almanızı önerebiliriz. Hem sağlıklı, hem kullanışlı hem de şık bir görüntü yakalamış olursun.

Yatak alırken dikkat etmen gereken detaylardan biri, parmaklıklarının arasında ki mesafe. Bebek bu karyolayı bir kaç sene kullanacağı için hareket etmeye başladığında kafasını parmaklıkların arasına sıkıştırmamalı.

Karyolanın yatak zemininin ayarlanabilir olması da güzel bir avantaj olacaktır. Bu nedenle ayarlanabilir zeminli alırsan, bebeğin büyüdüğünde yatağı biraz daha aşağıya çekebilirsin.

Bebek Yatağı
Bu konu oldukça önemli, en çok araştırdığım konulardan biri. Piyasada yatak konusunda bir çok seçenek var. Visko yatak, sünger yatak, yaylı yatak, pamuk yatak, yün yatak, lateks yatak sert sünger yatak, yaylı lateks yatak gibi..

Bu seçeneklerin hepsi kocaman bir kafa karışıklığı, araştırmadan sakın satın almaya gitmeyin, yoksa satıcı size en pahalısını bir şekilde satıyor.

 

Neymiş bu yataklar biraz özelliklerinden bahsedelim.

Visko yataklar: Ter çekme özellikleri yok bu yatakların, hiç hava almıyorlar, oyun alanı için uygun fakat, uyku için kesinlikle uygun değiller. Ağırlığa göre içine çökme özelliği olduğu için boğulma tehlikesi var ve omur ilik gelişimini kesinlikle desteklemiyor.

Yün ve Pamuk yataklar: Bilinenin aksine yün ve pamuk yataklar bebeklerin omur ilik gelişimini desteklemediği için oldukça sağlıksız. Yumuşak olacakları için,  içine çökecekler bu da bebeğin omur ilik gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Zamanla içinde toz barındıracakları için, anti alerjik bir özellikleri de yok. Bebeğiniz zamanla tozdan etkilenecektir. Bebek hareket etmeye başladığı zaman, başını çevirdiğinde ağırlık yaptığı için o kısım çökecek ve boğulma riskleri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle kesinlikle yük ve pamuk yatakları tercih etme, hele kendin evde yapmayı planlıyorsan, asla.

Sünger Yataklar:  Yeni doğmuş bir bebek için orta sertlikte bir sünger yatak tercih edilebilir, fakat 3 ay sonra daha konforlu ve gelişimini destekleyici bir yatak tercih etmen gerekecektir.

Yaylı Yataklar: Yaylı yataklar, omur ilikleri ve kemikleri hızla gelişmekte olan bebeklerin bedenleri için uygun değiller.

Lateks Yataklar: Bebekler için en ideal yataklar lateks yataklar. Bambu ham maddesinden yapıldığı için organiktir. Anti alerjiktir. Bebeğin ağırlık merkezine göre şekil aldığı için rahat bir uyku için uygun zemindir. Üzerinde bulunan delikler hava almasını sağlar, bu şekilde koku yapmaz ve terletmezler.

Uyku Seti
Uyku seti tam bir kandırmaca, üstelik 350 TL’den başlıyor. Modellere baktığımızda da sıradan Disney Walt karakterli tasarımlar. Uyku seti almak yerine bebek karyolası için nevresim takımı alabilirsiniz. Farklı desenlerde ve tasarımlarda bulmanız daha kolay. Beşik koruyucuyu da ayrı satın alabilirsiniz.

Sallanan Sandalye
Sallanan sandalye, bebek odalarında olmazsa olmaz bir dekorasyon ürünü. Onun uykuya dalmasını beklerken, başucunda keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak olan konforlu bir sandalye.

Şifonyer & Dolap
Bebek odaları için şifonyer daha kullanışlı bir mobilya olacaktır. Çünkü ilk zamanlar asılacak kıyafetinden, katlanacak kıyafeti daha çok olacak ama ilerleyen zamanlarda dolaba da ihtiyaç duyulacaktır.

Bu nedenle bu kararı, odanın büyüklüğüne göre vermek daha mantıklı. İlerde alacağın bir dolaba yer varsa, ilk zamanlarda şifonyer kullanmanı tavsiye ederim. Eğer yok ise direkt dolap alabilirsiniz.

Şifonyer çekmecelerinin kullanışlı olmasının yanı sıra, üzerine  yerleştireceğiniz bir alt değiştirme setine olanak verecektir.

Aydınlatma
Bebek odasında aydınlatma kesinlikle tepeden olmamalı. Çünkü tepeden aydınlatma bebeğin gözlerine direkt ışık yansıtacağından huzurlu bir uykuya geçiş yapmakta zorlanabilir. Tepeden aydınlatma yerine, yandan aydınlatma tercih edebilirsin. Çok güzel tasarımlarda abajurlar var.

Benzer Yazılar