Kış Depresyonuna Öneriler

Kış Depresyonuna Öneriler

0

Kış puslu ve yağmurlu havaları, binlerce insanın ruh halini olumsuz etkiliyor. Sabahları uyanmakta ve hayata katılmakta zorlanma, mutluluk seviyesinin düşmesi gibi belirtilerle kendini gösteren kış depresyonu, yaşam sevincini azaltıyor. Siz de bunları yaşıyor musunuz?

Mevsimsel depresyonun belirtileri arasında; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği(azalması veya artması), gerginlik, karamsarlık ve hatta ölme isteği sayılabilir. ABD’de yapılan bir araştırma mevsimsel depresyon teşhisi konulan hastalarının 6% ile – 35% arasının hastane yatışına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Değişen ve zorlaşan yaşam koşullarının ruhsal ve bedensel sağlığı korumayı zorlaştırdığını, insanların kendi bireysel alanlarına sıkışıp, hayattan zevk alamaz hale geldiklerini ve bu koşulların bir sonucu olarak da depresyonun ortaya çıktığını belirtiliyor.  “Depresyon yaşama sevincimizi, hayat enerjimizi emerken, yoga bu kaynaklarla yeniden buluşmamıza yardım ediyor”

Yoga ile toksinler atılır, kan dolaşımı hızlanır, iç organlar çalıştırılır. Beden, zihin, zeka bütünlüğü sağlanır ve farkındalık artar. İnsan beynini olumlu etkileyen basit ve etkili tekniklerle neşe ve huzur hali ortaya çıkar. Düzenli yoga yapan kişiler arasında yapılan araştırmalar bireylerin endişelerinden uzaklaşarak fiziksel ve ruhsal sağlık kazandığı yönündedir. Uygulanan duruşlar ve nefes teknikleri ile melatonin ve seratonin hormonlarının üretimi artar ve kişi kendini iyi hisseder, mutlu olur.

Düzenli uygulama ile depresyon semptomları kısa sürede kontrol altına alınabilir. Kişi içsel sağlığa ve huzura kavuşur. Yoga uygulayarak doktor kontrolünde anksiyete ilaçlarını bırakan hastalar mevcuttur.

Melatonin: Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık ortamlarda artmaktadır. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve bitkin yapan doğal bir sakinleştiricidir. Günlerin kısalması ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun ve isteksiz yapar. Bu da mevsimsel depresyona yol açabilir.

Seratonin: Kış ayları ile birlikte vücuttaki seratonin üretiminin azalmasının mevsimsel depresyona sebep olabileceği öne sürülmektedir.

Herkesin huzurlu bir zihin, doğuştan hakkı olan içsel sükunet ve mutluluk kaynağına bağlanma hakkı bulunur. Bahar aylarında artan depresyonla mücadelenin en etkili yollarından biri olan yoga bütünsel ve etkili bir sağlık sistemidir. Yoga yaparak hayatınız boyunca mutlu, huzurlu ve sağlıklı olabilirsiniz.

Benzer Yazılar