YEMEK MASASI SEÇME METODLARI

YEMEK MASASI SEÇME METODLARI

0

 

Pratik ve kullanışlı özellikleriyle öne çıkan mutfak için tasarlanmış yemek masaları, mutfağın büyüklüğü ve dekorasyonu gibi pek çok seçenek göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Yemek masası boyutları, şekli, rengi, malzemesi, sandalye ya da tabureleri gibi pek çok özelliği dikkate alınarak incelenmelidir.

Mutfağın Şekline Göre Yemek Masası Seçimi

Mutfağa masa yerleştirmek için, masa ile mutfak tezgahı arasında en az 40-50 cm boşluk olmalıdır. Aksi halde masa işlevselliğini kaybederek yemek pişirirken ya da sofra hazırlarken engelleyici bir faktör haline gelir.

Dikdörtgen, boyuna doğru geniş bir mutfak için dikdörtgen, ince-uzun bir masa tercih edilmelidir. Bu tip mutfaklarda özellikle büyük ve kare masaların kullanılması alanı daraltır. Özellikle kare model tercih etmek isteyenler iki kişilik, küçük masaları tercih edebilir. Açılıp kapanabilen ve genişleyen masalar da küçük mutfaklarda hayat kurtarır.

Kare, standart bir mutfağa kare ya da büyük dikdörtgen yemek masası yerleştirilebilir. Bu tip mutfaklar için gösterişli ve rahat bir tercih yapmak için en doğru seçim köşe koltuklu ya da kanepeli masa setleri olacaktır. Yemek masası setleri ile mutfağın bir köşesi yemek odası alanı kadar işlevsel ve rahat hale gelir. Mutfakta çok fazla vakit geçiren kişiler için de rahat koltuklarıyla bu yemek masası takımları oldukça idealdir.

Mutfağın Dekorasyonuna Göre Yemek Masası Seçimi

Masanın şekli ve boyutlarından sonra en önemli etkenlerden biri rengi, dokusu ve malzemesidir. Ahşap malzemeli masalar dekorasyondaki modasını hiç kaybetmez ve şık bir görüntü sunar. Bunun yanı sıra metal malzemeli masalar ve masa takımları ise daha uzun ömürlüdür.

Masanın rengi, mutfak dolapları ve duvarlar ile uyumlu olmalıdır. Beyaz renkli, ahşap masa ve sandalye setleri her renk ile uyum sağlayacağından risksiz bir seçim olacaktır. Sandalye kumaşları ya da örtüleri mutfakta ağırlıklı olan renklerden seçilirse beyazın sadeliği görkemli bir şıklığa bürünür.

Klasik meşe, ceviz ya da açık renkli ahşaplar da mutfak dolaplarının rengi dikkate alınarak tercih edilebilir. Koyu renk mutfak dolapları için açık, açık renk mutfak dolapları içinse koyu renk bir yemek masası, mutfağın daha ferah görünmesini sağlayacaktır.