DİZ ÜSTÜ ÇİZME MODASI

DİZ ÜSTÜ ÇİZME MODASI

0

 

Diz üstü çizmeler her kadının sahip olması gereken çizme modellerinden biri. Her sezon diz üstü çizme modelleri için popüler sezonunu yaşıyr deriz. Aslında doğrusu diz üstü çizme modellerinin modasının asla geçmeyeceği ve her zaman popüler olmaya devam edeceğidir.

Soğuk günlerin adeta gözdesi olan diz üstü çizme trendi, bizi ısıtmakla kalmıyor aynı zamanda da stilimize kimi zaman şık ve çekici kimi zaman asi bir hava katıyor. Taytların üstüne, mini eteklerin elbiselerin altına derken aslında stili tamamlamak için kurtarıcı bir parça. Bu sezon pek çok marka koleksiyonlarını tamamlarken diz üstü çizmelerin pek çok farklı türünü kullandı. Podyumlarda kullanılanları günlük hayatta kullanmak mümkün olamasa da pek çok farklı model içerisinde kendimize en uygun diz üstü çizmeyi bulup kullanabiliriz. Bu yüzden de sokak modası tarafından çokça kullanılan bir çizme modeli oluyorlar.

İşte, aslında çok kullanışlı ve trend olan diz üstü çizmeleri seçmek ve doğru kullanmak oldukça önemlidir. Bu yüzden bugün, diz üstü çizmeleri nasıl seçmeli, stilimiz için kombinler yaparken nelere dikkat etmeliyiz, vücut tipine göre dizüstü çizme nasıl giyilir gibi detaylar ile ilgileniyor olacağız.

Çok iyi biliyoruz ki diz üstü çizme, taytlar, kalın opak çoraplar, skinny jeanler ile mükemmel bir bütünlük sağlar. Burada her şeyden önce önemli olan detaylardan biri seçtiğiniz çizmenin içinde ayağınızın rahat etmesidir. Nasıl ki ayakkabı seçerken özen gösteriyorsak, çizme seçerken de aynı özeni, hatta bence daha fazlasını, göstermeliyiz.

Diz üstü çizme seçerken önce tam bacağı saran bir model mi istiyorsunuz yoksa daha bol bir model mi istiyorsunuz karar vermelisiniz. Çizmelerin bilek bölümünün tam oturması daha doğrusu kalıbının size uygun olup olmadığına emin olmalısınız. Diz üstü olduğu için dizlerinizi kıvırdığınız zaman hareket kolaylığı sağlamalı ama derisi kıvrıldığı için zarar görmemeli, iz yapmamalıdır. Sizi bilmiyorum ama diz üstü çizme modelleri içinde diz üstündeki bölümü daha geniş, bol olan modellerden ben hoşlanmıyorum. Bacağın olduğundan daha geniş görünmesine sebep olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden mümkün olduğunca bacağı saran modelleri bulmaktan yanayım.

Topuklu diz üstü çizme modellerinin daha şık ve feminen bir görüntü sağladığı aşikar. Eğer kısa boyluysanız topuklu modellere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Ancak daha rahat yürüyebilmek için ince topuklu diz üstü çizme modelleri yerine kalın topuklu çizme modellerine yönelmeniz. Hem daha kolay yürürsünüz hem de kalın topuklu ayakkabı modelleri son zamanların en popüler trendlerinden biri.

Eğer kıvrımlı bir vücut tipine sahipseniz ve bacaklarınızın uzun görünmesini istiyorsanız, düz üstü çizmenizin boyu hemen diz üstü son bulmalı. Bununla birlikte bacaklarınızın uzun görünmesi için çizme rengi ile aynı renkte çorap, pantolon veya tayt tercih etmiş olmalısınız. Böylelikle uzun bacak efekti yaratmış olursunuz. Daha uzun görünmek adına giydiğiniz elbise veya tuniğin boyu hemen kalçanın altında bitmiş olmalı. Böylelikle çizme ve kıyafet arasında uygun olan mesafeyi sağlamış ve görünümünüzü uzatacak doğru uygulamayı yapmış.

Minyon vücuda sahip olanlar diz üstü çizme kullanmak ile ilgili sık sık tereddüte düşebiliyorlar. Kıvrımlı vücut şekline sahip olanların dikkat etmeleri gerekenlerin hemen hepsi minyonlar içinde geçerlidir aslında. Ancak minyonların topuklu diz üstü çizmeleri seçmeleri ve daha çok mini etek ve elbiseler ile kombin yapmaları bacak boylarının daha uzun görünmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle çorap giymeyecek, çıplak bacağa diz üstü çizme giyecekseniz veya ten rengi çoraplar ile kullanacaksanız, çizmelerin bacak boyunuzu kesmemesi için ten renginize en yakın renkte bir model tercih edebilirsiniz. Biliyorum bu, siyah ve ten rengi olmak üzere 2 adet diz üstü çizmeye sahip olmak demek. Ancak sahip olacağınız iyi diz üstü çizmeleri uzunca yıllar ve pek çok stili tamamlamak için kullanabilirsiniz. Yani bu çizmeler stiliniz için oldukça doğru ve uzun süreli yatırımlar olacaktır.

Çorap çizme modelleri bacakları çok iyi sardığından bacaklarınızın kalın görünmesinin önüne geçecektir. Bu tarz diz üstü çizme modelleri dar kalem etekler ile oldukça zarif bir görünüm ortaya çıkarırken, çizmelerin içine giyeceğiniz uzun renkli çoraplar ile daha günlük, sportif bir tarz yakalayabilirsiniz.

Diz üstü çizmeleri illa mini etekler veya mini elbiseler ile giyilir diye bir kural da yok. Uzun etekler ile de kombin edebilirsiniz. Ancak bu noktada çizmeleriniz ile gereken etkiyi yaratabilmek için mutlaka derin bir yırtmacı olmalı eteğinizin. Yırtmaçlar ile birlikte bu çizmeleri kombinlemekten hoşlandığım bir diğer kıyafette asimetrik kesim etek veya elbiseler. Diğer yandan bu çizmeleri kombinlemenin en pratik yolu salaş uzun kazak veya hırkalar ile birlikte kullanacağınız taytlar.

 

 

Benzer Yazılar

0

0